Ελαία

  • Δημοσιεύσεις: 232
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 87

bykou απάντησε στο θέμα: Απ: Ελαία

Αντιγόνη αν πας μέσω Τρίπολης θα πας μέσω Μεγαλόπολης και μετά για Κυπαρισσία, θα ανέβεις μετά για Ελαία κατεύθυνση προς Πύργο 5-10 λεπτά από Κυπαρισσία .
Στήνεις ούτως ή άλλως στο δάσος που είναι 50 μ από τη θάλασσα. Η Νέδα είναι 2 λεπτά με τα πόδια από εκεί, μπορείς ως ένα σημείο να την ανέβεις από μέσα από το ποτάμι αλλά είναι κρύο. Γενικά μπορείς να περιηγηθείς στην περιοχή είτε οδικώς είτε με τα πόδια. Το χωριό Ελαία με τα ταβερνάκια είναι 5 λεπτά με τα πόδια, γενικά μπορείς να μείνεις όσο θέλεις χωρίς πρόβλημα ανεφοδιασμού, και χωρίς να πάρεις αυτοκίνητο. Για προμήθειες μπορείς να πάρεις τα πάντα και από Κυπαρισσία έχει όλα τα επώνυμα σουπερ μαρκετ μέχρι και lidl έχει για πιο discount αγορές.
Επίσης στη Κυπαρισσία έχει και βραδινή ζωή έντονη και είναι μόνο 5 λεπτά με το αυτοκίνητο.
Εκεί θα βρείτε επίσης πολλούς παλιούς κάμπερ και νεολαία που στήνει σε παρέες και χαίρονται την περιοχή.

"Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, είμαι λέφτερος "
Για την αντιγραφή, Νίκος Καζαντζάκης.
#9405
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Antigoni87

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10

hedgehog απάντησε στο θέμα: Απ: Ελαία

Ουσιαστικά θα βρίσκεσαι στις εκβολές της Νέδας, αλλά imho τα ενδιαφέροντα σημεία του ποταμού είναι αρκετά πιο ψηλά...
Αξίζει πιστεύω να ανέβεις μέχρι Πλατανιά / Φιγαλεία με το αμάξι (~25 km μέσω κεντρικών για να γλιτώσεις χρόνο που θα αξιοποιήσεις εκεί) και να περπατήσεις το ποτάμι εκεί...
#9408
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Antigoni87

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 232
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 87

bykou απάντησε στο θέμα: Απ: Ελαία


Για τη Φιγαλεία έχω ακούσει και εγώ ότι είναι πολύ ωραία, την επόμενη φορά θα την επισκεφτώ την περιοχή αυτή, είναι και οι πηγές της Νέδας εκεί?

"Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, είμαι λέφτερος "
Για την αντιγραφή, Νίκος Καζαντζάκης.
#9414

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18

VALIA CALDA απάντησε στο θέμα: Απ: Ελαία

καλή φάση η ΕΛΑΙΑ δεν είχα πάει ποτέ, πιο παλιά είχα πάει στον καιάφα
#9415

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10

hedgehog απάντησε στο θέμα: Απ: Ελαία

οι πηγές όχι, νομίζω είναι αρκετά πιο ψηλά...
κάπου σε εκείνο το ύψος όμως πρέπει να είναι οι καταρράχτες της Νέδας.
#9422

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 110
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 47

Antigoni87 απάντησε στο θέμα: Απ: Ελαία

Ωωω, ψήνομαι πολύ!! Θα πάω σίγουρα από Φιγαλεία για πεζοπορεία κοντά στο ποτάμι, αφού λέτε ότι αξίζει :cheer:
Και θα πάρω μπόλικο αντικουνουπικό μαζί, γιατί ποτάμι είναι, δεν ξέρεις B)
Αμάξι θα πάρουμε για οικονομικούς λόγους... Είναι 600 κυβικά, γεμίζει το ντεπόζιτο με 40 ευρώ, και η διαδρομή Αθήνα-Τρίπολη-Βυτίνα-Αθήνα άφησε και το 1/4 του ντεπόζιτου άθικτο! Οπότε ό,τι άλλο μέσο και να πάρουν δυο άτομα, είναι σίγουρα πιο ακριβό. Είναι σαν το 313 του Ντόναλντ, δε μπορείς να το αφήσεις πίσω (μέχρι να σε αφήσει αυτό :laugh: ).
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες! Θα σας κάνω αναλυτική αναφορά όταν γυρίσω.

Ο φασισμός νικιέται με το διάβασμα. Ο ρατσισμός νικιέται με το ταξίδι.
#9430

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10

hedgehog απάντησε στο θέμα: Απ: Ελαία

απλά ψάξε λίγο προς ποια κατεύθυνση θα κινηθείς, γιατί θυμάμαι όταν το έψαχνα είχα διαβάσει πως δεν είναι όλα τα σημεία του ποταμού εύκολα προσπελάσιμα.

δυστυχώς η δική μου επίσκεψη εκεί ήταν του δεκάλεπτου γιατί η παρέα δεν ακολούθησε, έμεινε να περιμένει στο αμάξι. :pinch:

Στα υπόψιν πως στο σημείο εκείνο του ποταμού είχε και κατασκηνωτές B)
#9461
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Antigoni87

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 98
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14

aektsis απάντησε στο θέμα: Απ: Ελαία

Για πείτε μου για έλαια. Είχα σχεδιάσει να πάω αγκίστρι, αλλά ακούω οτι κυνηγάνε πολύ ξαφνικά. Χωρίς μεταφορικό πως πάμε Ελαια; ξέρει κανεις;
#9683

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 232
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 87

bykou απάντησε στο θέμα: Ελαία

Με Κτελ μέσω ΠΥΡΓΟΥ και μετα προς ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ λέτε τον οδηγό και κατεβαίνετε στο χωριό ΕΛΑΙΑ.
Παλιά πήγαινε και τρένο.

"Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, είμαι λέφτερος "
Για την αντιγραφή, Νίκος Καζαντζάκης.
#9698

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 48
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 26

kiratzos απάντησε στο θέμα: Ελαία

Eίχα πάει το τριήμερο.. Ο κόσμος μου φάνηκε πολύ περισσότερος απο πέρυσι που είχα πάει τέλη Ιουλίου.. Επίσης το δάσος πίσω απο τις σκηνές ήταν ιδιαίτερα βρώμικο. Κρίμα αν το επίπεδο του ελεύθερου κάμπινγκ στην Ελλάδα είναι τέτοιο(οχι οτι μου προκαλεί καμιά εντύπωση δηλαδή). Χαρακτηριστικά ταβερνιάρης της περιοχής που γενικά δεν έχει πρόβλημα με το ελεύθερο(το βλέπει και σαν πηγή εσόδων-λογικό) μας έλεγε οτι οι ξένοι που μένουν στο δάσος πριν φύγουν δεν αφήνουν κανένα σκουπίδι ενω οι Έλληνες που πλέον είναι και πάρα πολλοι το αντίθετο.

Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πω είναι
1.Πρίν χέσετε κάντε ένα λάκο ώστε μετά να ττα ψιλοκαλύψετε
2. Αν για τον α,β,γ λόγο δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό πάρτε τουλάχιστον μια σακουλίτσα να βάλετε τα κωλοχαρτά σας μέσα!Μην τα θάβετε!! Αυτά ίσως λιώσουν το χειμώνα αλλά μέχρι τότε;;;;;;; Με λίγο αέρα αυτά μπορεί να βρεθούν στη σκηνή κάποιου άλλου.. Επίσης η βρώμα είναι αποπνικτική.
3. Σκουπιδοντενεκέδες ευτυχώς ο δήμος έχει βάλει στο κεντρικό σημείο αρα δεν υπάρχουν δικαιολογίες να αφήσετε κανένα σκουπίδι στο πρόσκαιρο σπίτι σας.
4.Η φωτιά στην παραλία απαγορεύεται οχι για πλάκα αλλά επειδή ενοχλούνται οι φωλιές των χελωνακίων. Εσύ βρε καραγκιόζη δεν μπορείς να περάσεις διαφορετικά καλά παρα μόνον ανάβοντας φωτιά;;; Θα μου πεις εδώ το μπιτς μπαρ λειτουργεί νόμιμα και βάζει μουσική έχοντας το ίδιο αποτέλεσμα ίσως. Αλλά ούτε αυτό είναι δικαιολογία.
5. Ακόμα χειρότερη είναι αυτοί που για να σαβουριάσουν ανάβουν φωτιά μέσα στα πεύκα και στις πευκοβελόνες.. Τραγικοί απλά!

Δεν τα λέω όλα αυτά ούτε επειδή είμαι κομπλεξικός, ούτε επειδή έχω την τρελή εμπειρία απο free camping αλλά επειδή θεωρώ οτι το ελεύθερο κάμπινγκ είναι θέμα συνείδησης και οχι (ΜΟΝΟ)οικονομικών δυσκολιών!Καταλαβαίνω κάπιος να πάει ελέυθερο κάμπινγκ επειδή δεν του βγαίνουν για δωμάτιο(και για μένα ένας λόγος αυτός ήταν) αλλά δεν ανέχομαι να κουβαλάει μαζί του και την ατομικίστικη σταρχιδίστικη νοοτροπία του δεν με νοιάζουν οι άλλοι ούτε η φύση και κάποιος θα βρεθεί να τα μαζέψει(όπως κάνει στην πόλη που μ΄νει και στα ξενοδοχεία που παραθερίζει).

Αν θέλουμε το ελεύθερο κάμπινγκ να συνεχίσει να υπάρχει ας λάβουμε κάποια πράγματα υπόψην μας αλλιώς το κράτος θα μας κυνηγάει παντού και πάντα, οι περιστασιακοί θα την κάνουν για κανά ξενοδοχείο(να περάσει και η κρίση) και η φύση θα υποβαθμίζεται συνεχώς..
#10071
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Patrinos, bykou, Antigoni87, vasilios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Powered by Kunena Φόρουμ